България и Творческа Европа-Култура: подкрепени проекти 2024
За 2024 г. по подпрограма „Култура“ Творческа Европа подкрепи 160 проекта…
На 14.04.2022 г. офис „Култура“ ви кани на публична лекция, излъчвана във Facebook страницата на Creative Europe Desk – България, и практическа работилница* с предварително записване и органичен брой места. Събитието е фокусирано върху направлението „Превод и разпространение на Европейска художествена литература“ на програма Creative Europe.
✨Ментор ще бъде Яна Генова от фондация „Следваща страница” (https://www.npage.org/) – международна организация, която работи в сферата на междукултурния диалог, литературния превод и независимото книгоиздаване. Яна Генова е основател на Къща за литература и превод – София и съосновател на детската образователна платформа Книговище. Генова има богат опит в международни партньорски културни проекти в Европа и в страните-съседки на ЕС. Консултант и изследовател е в сферата на мениджмънта на културата и културните политики, и по-специално в областта на книжните и литературни политики.
*За да заявите желание за включване в работилницата трябва предварително да попълните формата за кандидатстване на адрес: https://forms.gle/ibfixdazjAfkUGFB9
Крайният срок за кандидатстване е 10 април.
Информация за събитието:
Фразата на Умберто Еко „Преводът е езикът на Европа“ може и да е вече досадно клише, но смисълът ѝ си остава в основата на усилията на програма Creative Europe по отношение на превода и книгоиздаването в Европа.
Превръщането на една добра издателска идея в добро проектно предложение поставя пред издателите неочаквани предизвикателства, а самият процес по кандидатстване не е сред най-приятните преживявания. Доброто познаване на целите на програмата обаче е първото условие за успех.
В този семинар ще се научим как да четем и разбираме целите на програмата „Превод и разпространение на Европейска художествена литература“ (Circulation of European Literary Works). Ще „преведем“ на издателски и човешки език изискванията на програмата и ще покажем връзката с практиката на издателствата, които реално допринасят за разпространение на качествена преводна литература. Ще разгледаме подробно четирите основни критерия за оценка на предложения по програмата и тяхната връзка с апликационния пакет.
Участниците ще могат пълноценно да се възползват от семинара, ако предварително са се запознали с изискванията в тазгодишната Покана за кандидатстване по програмата „Разпространение на литературни произведения в Европа“ (Circulation of European Literary Works). Препоръчваме на участниците да изслушат и презентацията на Леони Ходкевич, която ще намерят на нашата Facebook страница или на адрес: 👉https://bit.ly/3LCCnZr
Публична лекция
Кратка едночасова презентация, която ще помогне на потенциалните кандидати да се ориентират по-добре и да разберат основните елементи от програмата Circulation of European Literary Works 👉https://bit.ly/3DBAZDG. С Яна Генова ще се разгледаме отново четирите критерия за оценка на проектни предложения за литературни преводи и техния смисъл във връзка с целите на програмата. На финала ще отделим 20 минути за Q&A.
Лекцията ще бъде излъчвана на живо във Facebook страницата ни.
Практическа работилница
Чрез практическатата работилница ще навлезем в дебрите на самата апликационна форма и ще разгледаме тези елементи от нея, които най-често затрудняват кандидатите. Чрез интерактивни групови упражнения заедно ще опишем елементи от една издателска идея и ще оценим силните страни и слабостите на описанието.
От работилницата участниците ще си тръгнат с познания за проектите в направлението Circulation of European Literary Works, включително:
• Как да идентифицират силните страни в идеята си и да ги превърнат в проектно описание
• Как да интерпретират принципите и критериите на програмата
• Каква е връзката между информацията в апликационната форма и критериите за оценка на проектното предложение
Програма:
10:00 – 11:00 Онлайн лекция
11:00 – 11.30 Q&A
11:45 – 12:30 Въведение в практическата работилница, основни пунктове в апликационната форма и разпределение на групови задачи
12.30 – 17:30 Практическа работилница