Европейски платформи за подкрепа на изгряващи таланти

Подпрограма: Култура
Номер на конкурса: CREA-CULT-2024-PLAT
Краен срок: 31/01/2024 17:59
Публикувано на: 30/10/2023
  • Какво подкрепя направление „Европейски платформи“?

    Конкурсът ще подкрепи проекти, насочени към популяризиране на изгряващи се европейски творци и техните произведения, подобряването на тяхната международна видимост и улесняването на разпространението им. Проектите следва също така да подобрят достъпа до културни събития и дейности и участието в тях, като повишат ангажираността и развитието на публиките.

    Проектите трябва да бъдат разработени така, че да допринесат за изпълнението на приоритетите на политиката на ЕС в областта на културата, и по-специално за условията на труд на творците. Програма „Европейски платформи“ е отворена за всички културни и творчески сектори. Въпреки това, като се има предвид, че това действие е насочено към постигане на целите на направление „Култура“ на програмата, проектите, включващи изключително организации от аудиовизуалния сектор, не подлежат на финансиране по него.

    В рамките на програмата, ще бъдат подкрепени  платформи, които могат да бъдат определени като витрини (showcase/springboard), съставени от координираща организация и членуващи организации, с обща програмна и брандинг стратегия.

  • Теми и приоритети на програмата

    Предложенията следва да се отнасят до хоризонталните приоритети за (i) приобщаване и многообразие, по-специално баланс между половете, и (ii) екологизиране на „Творческа Европа“, както е обяснено в Раздел 1. Контекст.

    Предложенията следва да се отнасят и до следните специфични приоритети:

    Творци и професионалисти в областта на културата: овластяване на културния и творческия сектор.

    В настоящия контекст необходимостта от насърчаване на справедливи, приобщаващи и разнообразни рамки в подкрепа на кариерата на нововъзникващите творци и на професионалистите в областта на културата и творчеството е от решаващо значение и следва да бъде ключов стратегически аспект при изготвянето на предложенията. Проектите следва да включват ефективни начини за осигуряване и насърчаване на по-добри условия на труд и по-справедливо възнаграждение, развитие на уменията и учене през целия живот, както и артистична свобода. За тази цел на кандидатите се препоръчва да почерпят вдъхновение от доклада „Статут и условия на труд на артистите и специалистите в областта на културата и творчеството“.

    Култура за хората: повишаване на културното участие и ролята на културата в обществото.

    В рамките на този приоритет кандидатите следва да предложат конкретни дейности за изграждане на капацитета на културния и творческия сектор с цел засилване на културното участие, както и ангажиране и развитие на публиката, което да спомогне за насърчаване на гражданското участие, ценностите и демокрацията. Предложенията, насочени към този приоритет, следва да разглеждат полезните аспекти на културата за здравето и благосъстоянието, особено за психичното здраве.

    Култура за съзидателни партньорства: укрепване на културното измерение на външните отношения на ЕС.

    В рамките на този приоритет кандидатите следва да предложат конкретни дейности, които да помогнат на професионалистите в областта на културата и на изгряващите творци да бъдат (по-)активни извън границите на ЕС, в рамките на участващите в програма „Творческа Европа“ държави и извън тях, и да допринесат за насърчаване на международните културни отношения.

    Култура за цифрова трансформация: подпомагане на европейските културни и творчески сектори да се възползват изцяло от новите технологии за повишаване на своята конкурентоспособност.

    В рамките на този приоритет кандидатите следва да предложат конкретни дейности, с които да помогнат на професионалистите и начинаещите творци да възприемат критично и творчески новите технологии и промените, предизвикани от цифровата трансформация, основана, inter alia, на цифровата стратегия на ЕС.

    Предложенията следва да представят пълен анализ на потребностите и да покажат как се решават горепосочените приоритети и междусекторни въпроси. Начинът, по който предложенията разглеждат всички горепосочени междусекторни въпроси и приоритети, ще бъде оценен по критерия за възлагане „уместност“. За повече подробности вж. раздел 9.

  • Какви дейност подкрепя програмата?

    Кандидатите трябва да представят устойчива стратегия за координация и управление на платформата, както и за съвместните дейности на членовете.

    Съвместни дейности на членовете:

    • Насърчаване, отбелязване и стимулиране на разнообразието на европейския художествен репертоар чрез разработване на обща европейска програма за изгряващи артисти от други държави
    • насърчаване на справедлива, приобщаваща и разнообразна среда за новоизгряващите артисти, като се търсят по-специално ефективни начини за постигане на по-добри условия на труд и справедливо възнаграждение,
    • да допринасят за изграждането на по-устойчиви и устойчиви общества и да насърчават необходимото адаптиране на практиките.
    • Да демонстрират, че са предвидени стратегия и прогресивен път към устойчиви практики, както и инструменти, позволяващи да се наблюдава този напредък,
    • разработване на силна обща комуникационна стратегия и стратегия за брандиране и създаване на европейски знак за качество,
    • засилване на партньорското обучение и работата в мрежа, особено с други платформи и други проекти, действия и инициативи, подкрепяни от „Творческа Европа“.

    Координация и управление на платформата:

    • Предоставяне на финансова подкрепа на членовете чрез механизъм за безвъзмездни средства,
    • увеличаване на европейското измерение и разнообразието на членовете чрез разширяване на платформата и нейния обхват.

    Тези дейности следва да бъдат формулирани в солидна стратегическа рамка и да бъдат структурирани в работни пакети. Работният пакет е основно подразделение на проекта. Всеки работен пакет се придружава от цел (очакван резултат) и следва да съдържа списък на дейностите, етапите и резултатите, които принадлежат към него. За повече подробности вж. раздел 10 (Основни етапи и резултати).

    Качеството на предложените дейности, работни пакети, крайни продукти и основни етапи ще се оценява по критерия за възлагане „Качество на съдържанието и дейностите“. За повече подробности вж. раздел 9 (Критерии за възлагане).

  • Какъе в очакваният ефект от програмата?

    Очаквано въздействие

    Действието има за цел да подкрепи около 15 платформи, обхващащи различни културни и творчески сектори. Тъй като подкрепата цели да има структуриращ ефект, намерението е да не се подкрепят повече от една платформа, насочена към един и същ вид творци или произведения от един и същ културен сектор. При зачитане на заслугите, основани на оценката на критериите за възлагане, оценяващата комисия ще гарантира, че портфолиото от избрани проекти е разнообразно и спазва баланс между културните сектори.

    Заедно координаторът и членовете на платформата трябва да:

    • да създадат Платформа, съставена от координираща организация и организации-членове (трети страни, моля, вижте раздели 5 и 6).
    • да разработят съвместна и координирана стратегия за артистично програмиране с цел идентифициране и представяне на изгряващи европейски артисти и техните произведения извън страната им на произход.
    • да създаде механизъм за безвъзмездни средства в подкрепа на новоизгряващи творци, да повиши тяхната популярност и да увеличи и популяризира европейското културно и художествено многообразие.
    • да се ангажират да отделят поне 70 % от безвъзмездните средства за подкрепа на новоизгряващи творци.
    • да подкрепят поне 50 новоизгряващи творци годишно.
    • Изграждане на стратегия за развитие на платформата чрез увеличаване на броя на членуващите организации – поне една на година, считано от втората година.

     

    Горепосочените елементи са задължителни и трябва да бъдат ясно описани в предложението.