
Фондове за копродукции
-
Какво финансираме?
Тази схема подпомага работата на международни фондове за копродукции, които предоставят финансова подкрепа за:
- производство на игрални филми, анимации и документални филми, с минимална продължителност 60 минути, предназначени за кино показ.
- прилагане на конкретна стратегия за дистрибуция за подобряване на разпространението на подкрепените произведения. Филмът трябва да бъде разпространен в най-малко три територии (включително една участваща в подпрограмата МЕДИА и една трета страна).
Понастоящем тази схема подкрепя четири съществуващи фондове за копродукции. Това са: HBF+ Europe, IDFA Bertha Fund, Berlinale World Cinema Fund Europe, ACM Distribution, Torino Film Lab Co-Production Fund и Torino Film Lab Audience Design Fund
Продуцентите, които търсят подкрепа за копродукция, трябва да кандидатстват към самите фондове, а не чрез тази схема.
-
Кой може да кандидатства?
Кандидатите трябва да:
- да бъдат регистрирани в една от страните, участващи в подпрограмата МЕДИА и да бъдат мажоритарна собственост на граждани от тези страни.
- да имат фонд за копродукции, който да е учреден и активен от поне 12 месеца, като основната му дейност трябва да е подкрепа на международните копродукции.
-
За какви суми може да се кандидатства?
Годишният прогнозен бюджет за тази схема през 2020 г. е 500 000 евро.
Безвъзмездната помощ не може да надвишава 80% от общия бюджет на проекта.
-
Как да кандидатствам?
Всеки от фондoвете, подкрепени чрез тази схема, имат различни критерии за допустимост и срокове. Ако сте продуцент, който търси финансиране на копродукция, можете да намерите повече информация на уебсайта на всеки фонд:
- ACM Distribution
- HBF+Europe
- IDFA Bertha Fund
- Torino Film Lab Audience Design Fund
- World Cinema Fund Europe
Ако сте филмов фонд първо трябва да получите своя PIC (Participant Identification Code) – идентификационен код на участника, като регистрират свой акаунт в EU LOGIN и въведат информация за компанията във “Funding and Tenders Portal”.
След като се регистрирате, можете да изтеглите електронната форма и да започнете да процеса по кандидатстване. Повече подробности могат да бъдат намерени и в ръководството за кандидатстващи за тази схема.
-
Как ще бъде оценен проектът?
Апликациите се оценяват централно от Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура (EACEA) с помощта на експерти от индустрията, работещи в съответна област.
Ръководството за експерти предлага разбивка за това как се присъждат точките.
-
Насоки за кандидатстване и необходими документи
Официалната покана за кандидатстване по този конкурс, можете да видите тук.
Насоки за кандидатстване:
–Общи насоки за кандидатстване
–Специфични насоки за кандидатстванеКъм електронната форма трябва да бъдат приложени следните документи:
Анекс 1 – Подробно описание на проекта
Анекс 2 – Клетвена декларация
Анекс 3 – Очакван бюджет и финансов план
Повече подробности можете да намерите и в Ръководството за кандидатстващи, както и в Ръководството за попълване на E-form.