Творческа Европа – част от Gabrovo Innovation Camp…
От 25 до 27.11.2024 г. офис „Култура“ към бюро „Творческа Европа“…
Български фонд за жените (БФЖ) обявява старта на второто издание на Фонд за артистични проекти на жени. Инициативата цели да повлияе тенденциите, свързани с проблема за репрезентацията на жените в света на изкуството и неравномерния им достъп до финансови ресурси.
“Извънредно положение / State of Emergency” е наименованието на тазгодишното издание, което кани художнички от всички сфери на съвременните визуални изкуства да предложат проекти за нови творби, разглеждащи актуални за обществото ни теми и проблеми. БФЖ окуражава участничките да размишляват над въпросите, свързани с това кои са най-горещите теми и болезнени проблеми за тях днес, какво предизвиква чувството им за справедливост и сигурност като жени; как съвременната ситуация се отразява на живота и изборите им, какво искат да променят и др.
Всички средства на съвременното изкуство са допустими, както и създаването на интердисциплинарни проекти и работа в колектив. Инициативата цели да предостави пълна свобода и възможност за изява на художничките, като същевременно покаже най-актуалните тенденции на съвременната българска и международна артистична сцена. Проектните предложения трябва да включват нови и непоказвани досега произведения.
Художничките могат да кандидатстват за стипендия в размер на до 5 000 лв., с която да осъществят проектната си идея. Крайният срок за подаване на кандидатура е 15 август (понеделник) 2022 г. Пълната информация за конкурса, допустимите проекти и необходимите документи може да бъде открита на сайта на Български фонд за жените ТУК.
“Извънредно положение” е второто издание на Фонда за артистични проекти на жени на БФЖ.
Пилотното издание на фонда се проведе под наслов “Всичко (ни) е наред” в периода 2019-2020 г. и имаше за цел да провокира дебат за ролята на жената в изкуството и обществото в съвремието.
Подкрепени бяха 9 (от 107 подадени) проектни предложения с общата сума от 30 000 лв. Готовите произведения бяха представени на 3 изложби, открити в един и същи ден, а художничките получиха редица награди на национално и международни ниво.
Като част от инициативата, БФЖ изпрати запитване до 10 национални галерии в страната и установи, че 91% от творбите в постоянната експозиция и 78% от самостоятелните изложби в Националната художествена галерия (НХГ) са дело на мъже. Същевременно само 16% от произведенията във Фонда на НХГ са създадени от жени.
Тези данни доведоха до проучването на кураторката Добромира Терпешева “Къде са жените в цялата картина на изкуството”, в което тя разглежда проблема за неравностойната репрезентация на жените в изкуството в световен и национален мащаб.
Тазгодишното издание на Фонда за артистични проекти на жени цели да повлияе статистиките, като подкрепи още повече амбициозни творби. Български фонд за жените с нетърпение очаква да се запознае с проектните идеи на жени от съвременното изкуство.
Заглавна снимка Ashkan Forouzani | Unsplash