Информационна среща
Благодарим Ви за проявения интерес към информационната среща, която се проведе…
Тази седмица на най-големия книжен панаир в света ще бъдат разгледани разнообразни теми, вариращи от изкуствения интелект в издателската дейност до нарастващия интерес към своеобразните литературни поджанрове и новите книжни политики. Франкфуртският панаир на книгата, който официално започва в сряда, събира автори, издатели и други професионалисти в индустрията за пет дни в западния германски град. Сред големите имена тази година са израелският автор и историк Ювал Ноа Харари, най-познат с книгата си „Sapiens: Кратка история на човечеството“, както и американската писателка Ан Апълбаум.
На панаира участват 27 български издателства (списъка и мястото им им можете да намерите тук). Ще се организират и шест специални събития в присъствието на български автори и издатели.
На 16.10. ще се проведе презентация „Да живее литературата! Да живее Европа!“ в отбелязване 15-годишнината от създаването на Награда за литературата на Европейския съюз, подкрепена от „Творческа Европа“ на Европейския съюз. Годишната инициатива цели да отличи и даде гласност на най-добрите новоизгряващи автори на художествена литература в Европа. Участници в презентацията ще бъдат Гея Схоетерс, Дениз Утлу, Тина Вршчай и Тодор П. Тодоров (специално отличие през 2024 г. за романа „Хагабула“).
На 17.10. международната публика на панаира на книгата във Франкфурт ще се срещне с авторите Елена Алексиева („Вулкан“) и Тодор П. Тодоров („Хагабула“). В същия ден ще се проведе и презентация от Светослав Желев, организатор на Черноморски международен литературен фестивал, който ще разкаже повече за професионалните взаимоотношения на държавите през литературната фестивална сцена.
На 18.10. е организирана среща с Ана Димитрова, автор на немския тийнейджърски роман „Kanak Kids“. В същия ден ще се проведе дискусия с двама езиковеди, които превеждат българска литература на немски език: Александър Зицман, който преведе наградения роман на Георги Господинов „Времеубежище“ (Zeitzuflucht) на немски, и Борис Кенов, който през 2023 г. беше стипендиант на програмата „Голдшмид“. Ще се обсъди бъдещето и специфичните предизвикателства, пред които са изправени „малките“ езици на големия пазар.
На 19.10. участниците в панаира на книгата ще се срещнат с Иглика Трифонова, която ще представи книгата „Христо Пимпирев. Антарктическият стопаджия“, както и с Роберт Леви и книгата „Симфония Рейн – Майн – Дунав“.
Повече за съпътстващите събития на Международния панаир на книгата във Франкфурт може да намерите на официалния сайт.